مقالات

بهترین مکمل های بدنسازی برای حجم چیست؟

برسی بهترین مکمل های بدنسازی برای حجم

فرقی نمی‌کند، جزو کسانی هستید که به تازگی با مکمل‌ها آشنا شده‌اید یا اینکه به‌صورت حرفه‌ای ورزش را دنبال می‌کنید. مطمئنا شنیده‌اید که مکمل‌ بدنسازی می‌توانند به شما کمک کرده تا از جلسات تمرینی سنگین و رژیم غذایی خود، بیشترین بهره را ببرید. همان طور که healthline نیز اشاره کرده است. دانستن اینکه چه مقدار از چه مکملی را در چه زمانی مصرف کنید، قطعا روند پیشرفت شما را برای داشتن اندام عضلانی و افزایش حجم، سریع‌تر می‌کند. در واقع استفاده از بهترین مکمل های بدنسازی برای حجم در کنار برنامه ورزشی منظم، باعث شده تا عضلات قدرتمندتری داشته باشید.

مکمل ها کمک می کنند تا بهترین عملکرد را در زمان فعالیت‌های ورزشی از خود نشان دهید.  اما بهترین مکمل‌ های بدنسازی برای حجم کدام‌اند؟ در این مقاله مؤثرترین مکمل‌های بدنسازی برای افزایش حجم عضلات را معرفی می‌کنیم.تا انتهای متن همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

مؤثرترین مکمل‌های بدنسازی برای افزایش حجم کدام‌اند؟

اگر به ورزش حرفه‌ای و منظم اهمیت می‌دهید و هدف شما افزایش حجم عضله و قدرت است؛ قطعا به دنبال راهکاری هستید که بهترین نتیجه را نیز از آن ببینید. در واقع داشتن عضلات قدرتمند و سالم، توانایی بسیار بالایی را برای انجام فعالیت‌های بدنی به شما می‌دهد.

البته برای این منظور باید سه معیار مهم و اصلی زیر را در نظر بگیرید.دریافت کالری در رژیم غذایی سالم؛ بیشتر از آنچه می‌سوزانید. مصرف پروتئین بیشتر از آنچه در هنگام تمرینات ورزشی از دست می‌دهید.یک برنامه ورزشی منظم و چالش‌برانگیز برای عضلات خود تنظیم کنید.

از طرفی با رعایت این سه اصل، می‌توانید بدون مصرف مکمل‌ها نیز ماهیچه‌های خود را تقویت کنید؛ اما همان‌طور که اشاره کردیم مکمل‌های ورزشی مناسب، به شما برای افزایش حجم عضلات کمک خواهند کرد. در ادامه بهترین مکمل‌ های بدنسازی برای حجم را بررسی می‌کنیم.

1- کراتین (Creatine)

در بدن به طور طبیعی مولکول کراتین تولید شده و انرژی لازم برای فعالیت ماهیچه‌ها و سایر بافت‌ها را تأمین می‌کند؛ اما می‌توان با مصرف کراتین به‌عنوان مکمل ورزشی، میزان ذخیره آن در عضلات را تا 40 درصد از حالت طبیعی، افزایش داد.

با توجه به تحقیقات علمی انجام شده، مکمل کراتین روی سلول‌های عضلانی و عملکرد ورزشی شما تأثیر گذاشته و باعث افزایش حجم عضله می‌شود. در واقع این موضوع به عضله‌سازی و قدرت بیشتر در هنگام انجام تمرینات ورزشی کمک می‌کند.

کراتین میزان آب موجود در سلول‌های ماهیچه را بیشتر کرده و با عرق‌کردن، سیگنال‌هایی برای رشد عضلانی تولید می‌شود. سطوح هورمون‌های دخیل در رشد عضلات از جمله IGF-1 با این مکمل ورزشی، افزایش یافته و در مقابل، تجزیه پروتئین‌ها در ماهیچه‌ها کاهش می‌یابد.

به طور کلی یکی از بهترین مکمل‌ های بدنسازی برای حجم، کراتین است که طبق مطالعات انجام شده، ایمنی بالایی نیز دارد.

2- مکمل‌های پروتئین (Protein supplements)

برای افزایش حجم عضلات خود، باید پروتئین را نسبت به آنچه بدن در حالت طبیعی می‌سوزاند، بیشتر مصرف کنید. شاید بتوان با رژیم غذایی غنی، میزان کافی از این ماده را برای عضله‌سازی دریافت کرد؛ اما برخی از افراد به دلیل محدودیت‌های غذایی باید از مکمل‌ها برای این منظور استفاده کنند.

از بهترین مکمل‌ های بدنسازی برای حجم که در بازار نیز وجود دارند، می‌توان به پروتئین وی، کازئین و سویا اشاره کرد؛ البته برخی از این نوع مکمل‌ها، حاوی پروتئین جدا شده از تخم‌مرغ، نخودفرنگی، برنج، گوشت قرمز و دانه‌های کنف هستند.

از مکمل‌های ایرانی نیز می‌توان، وی کاله را نام برد. در واقع بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف به اندازه پروتئین، در افزایش بهینه حجم عضلات کاملا مؤثر است؛ اما اگر در رژیم غذایی خود، پروتئین کافی گنجانده شده، مصرف این نوع مکمل‌ها ضروری نیست.

3- گینر‌ها (Weight gainers)

اگر تمرینات ورزشی خود را با هدف عضله‌سازی انجام می‌دهید، مکمل‌های گینر، به‌راحتی به شما کمک کرده که کالری و پروتئین بیشتری را به‌صورت روزانه دریافت کنید. میزان کالری این مکمل‌های ورزشی متفاوت بوده؛ ولی در حالت کلی برای هر وعده گینر‌ها، بیش از 1000 کالری در نظر گرفته شده است.

بهترین مکمل های بدنسازی برای حجم

البته بخش قابل‌توجهی از این کالری‌ها از کربوهیدرات‌ها تأمین می‌شوند. معمولا در هر واحد سروینگ، مکمل گینر، 75 تا 300 گرم کربوهیدرات، 20 تا 60 گرم پروتئین و 0 تا 15 گرم چربی وجود دارد.

طبق تحقیقات، بزرگسالانی که فعالیت بدنی کمتری داشته؛ ولی پروتئین کافی مصرف می‌کنند، افزایش شدید کالری، می‌تواند باعث افزایش توده بدون چربی؛ مانند ماهیچه شود. از طرفی در برخی از افراد، مصرف گینر‌ها برای افزایش حجم عضله مؤثر نیست

4- بتا آلانین (Beta-Alanine)

مکمل بتا آلانین، در واقع نوعی اسیدآمینه است که علاوه بر رفع خستگی، عملکرد ورزشی فرد را بهبود می‌بخشد؛ همچنین می‌توانید با دنبال‌کردن یک برنامه ورزشی منظم در کنار مصرف این مکمل، به افزایش حجم عضلات خود کمک کنید. بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف 4 گرم بتا آلانین به‌صورت روزانه و به مدت 8 هفته، حجم ماهیچه‌های بدن را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

در تحقیقات دیگری نیز مشخص شد که افزودن این مکمل به یک برنامه تمرینی سنگین 6 هفته‌ای، افزایش حجم عضلات را حدود 450 گرم بیشتر از دارونما‌ها در پی دارد. مکمل بتا آلانین ممکن است در کنار یک برنامه ورزشی منظم به افزایش حجم ماهیچه‌ها و بهبود عملکرد ورزشکار کمک کند؛ اما تحقیقات بیشتری برای درک مزایای بالقوه این نوع مکمل نیاز است.

سؤالات متداول در مورد مکمل های بدنسازی برای حجم

بهترین مکمل‌ های بدنسازی برای حجم چیست؟ به طور کلی پروتئین وی، گینر، کراتین و بتا آلانین از مؤثرترین مکمل‌ها برای افزایش حجم عضله هستند. آیا برای عضله‌سازی، باید همه مکمل‌ها را مصرف کنیم؟ خیر. برای افزایش حجم و دریافت بیشترین بهره از تمرینات ورزشی در کنار رژیم غذایی سالم، هر فرد متناسب با قد و وزن و نوع بدن خود باید برخی از مکمل‌های ورزشی را مصرف کند.

سخن پایانی درباره ی مکمل های بدنسازی برای حجم

در این متن به معرفی بهترین مکمل‌ های بدنسازی برای حجم پرداختیم. اگر یک ورزشکار حرفه‌ای قدرتی یا یک فرد آماتور هستید، باید این نکته را در نظر بگیرید که در کنار مصرف مکمل باید به تمرینات منظم ورزشی، تغذیه سالم و خواب کافی نیز توجه کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

اگر این اطلاعات برایتان مفید بود حتما مقالات زیر را از دست ندهید:

در نهایت پیشنهاد می‌شود، انواع مکمل‌های ورزشی را از داروخانه‌های دارای مجوز در سراسر کشور تهیه کنید. اگر سؤالی در مورد مکمل‌ها دارید در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. شما چه تجربه‌ای از مصرف مکمل‌ها داشته‌اید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا